Fotografia w nowej formule opartej na otwartej współpracy! Sesje fotograficzne TFP, fotoreportaże, sesje studyjne, inne.

Stwarzamy możliwość wypromowania swojej twórczości osobom tworzącym w obszarach: stylizacja, MUA, projektowanie mody, projektowanie biżuterii, etc.

Perspektywa ma znaczenie

Perspektywa ma znaczenie - 4.3 out of 5 based on 18 votes
 

 

Jeśli nie ogniskowa to co?

Odpowiedź jest dość banalna: odległość od modelki. Zniekształcenie, które pojawia się na zdjęciach jest zniekształceniem perspektywicznym i nie zależy od ogniskowej obiektywu lecz od odległości między obiektywem a obiektem, którym jest modelka, co w tym przypadku szczególnie zwiększa odczucie "deformacji".

Ogniskowa decyduje o wielkości obszaru jaki obiektyw obejmuje (kąt widzenia). W uproszczeniu biorąc: im mniejsza, tym szerszy kąt. Nie wpływa ona jednak na perspektywę. Zamieszczone zdjęcie nieco temu przeczy, ale tylko dlatego, że wraz ze zmianą obiektywu uzyskiwano ten sam kadr (wielkość modelki) zbliżając się do fotografowanego obiektu. Gdyby zdjęcia robić różnymi obiektywami z tej samej odległości zmieniała by się "wielkość" modelki w kadrze, ale zniekształcenie perspektywiczne byłoby dokładnie takie samo. Stąd często i mylnie przypisuje się zniekształcenie perspektywiczne obiektywowi. Robiąc szerokim kątem zdjęcie np. samej twarzy modelki musimy podejść dużo bliżej aby wypełnić kadr. Wraz ze zbliżaniem się do obiektu nasila się zjawisko zniekształcenia perspektywicznego, nadal jednak ogniskowa obiektywu nie ma wpływu na siłę tego zniekształcenia.

Z czym do ludzi? Magia "portretówek"

Chcąc odpowiedzieć na pytanie "jakiego obiektywu użyć do portretu?" trzeba wcześniej zadać pytanie o sam rodzaj portretu. Jeśli będziemy robić zdjęcia samej twarzy, a więc będziemy wypełniać nią cały kadr powinniśmy teoretycznie zbliżyć się do osoby portretowanej, a to jak już wiemy, skutkuje zwiększeniem zniekształcenia perspektywicznego. Żeby wyeliminować to zjawisko musimy zwiększyć dystans poprzez zwiększenie ogniskowej, wówczas możemy odejść od obiektu, a jednocześnie wypełnić nim kadr. Robiąc portret całej postaci oczywiście możemy odpowiednio skracać ogniskową, trzymając odpowiednią odległość od modelki.

Perspektywa w fotografii portretowej
 
Camera
Canon EOS 5D Mark II
Focal Length
53mm
Aperture
f/4
Exposure
1/200s
ISO
125

Perspektywa zależy od odległości od obiektu, a nie ogniskowej obiektywu.

 

Dlaczego więc obiektywy o ogniskowych 50mm czy 85mm nazywa się "portretowymi"? Z powodu pewnego uproszczenia. Prawidłowo powinny nazywać się "obiektywami, które w większości przypadków świetnie sprawdzają się w fotografii portretowej" :) Po prostu ten zakres ogniskowych w przypadku zdjęć portretów robionych z bliska jest na tyle "długi", że nie pozwala podejść zbyt blisko, a tym samym najczęściej nie wprowadza zniekształcenia perspektywicznego.

 

 

 
Masz pytania? Napisz!

Chętnie poznamy Twoją opinię na temat naszej strony i zawartych na niej treści. Jeśli masz jakieś pytania zachęcamy do ich zadawania przez nasz FORMULARZ KONTAKTOWY, a my na pewno skontaktujemy się z Wami.

Oceń artykuł

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Nie ustajemy w staraniach, aby nasze artykuły były jak najlepsze. Wasza ocena jest dla nas ważna.

© monolite.pl / Kopiowanie opracowania w całości lub w części bez zgody autora zabronione.
ZAKRES DZIAŁANIA

Działamy głównie na Śląsku, ale nie tylko!
Praca zdalna (retusz, projektowanie albumów, edycja graficzna, itp.) na terenie całego kraju. Nasze studio jest dostępne w Zabrzu, do którego dogodny dojazd zapewnia DTŚ.

Kontakt

FORMULARZ KONTAKTOWY
Telefon: +48 533 007 686
E-mail: info

Współpraca

Współpracujemy z ciekawymi twórcami: fotografami, projektantami, stylistami. Możesz do nas dołączyć - napisz w jakiej dziedzinie się realizujesz, a my znajdziemy odpowiednie pole współpracy! Jesteś MUA? Zbudujemy Ci portfolio!

Dobry czerwony kombajn

To nasz projekt współpracy rzemieślników różnych artystycznych obszarów. I TY możesz być jednym z nich!

Zapraszamy również właścicieli ciekawych miejsc, które chętnie wypromujemy.
Wszelkie prawa zastrzeżone / Copyright :
Stats: T 307 | Y 438 | W 1299 | M 2017 | T 265266